Dekoracja tortu to czynność pracochłonna i wymagająca wiele czasu. Dużym ułatwieniem w zdobieniu tortu może być dedykowany opłatek ze zdjęciem lub interesującą grafiką. Jednak i ta metoda wymaga od cukiernika – zwłaszcza tego nieprofesjonalnego – odpowiedniej techniki. Musi ona uwzględniać rodzaj wypieku oraz to jaki rodzaj masy się na nim znajduje.

 

Przygotowanie opłatka

Torty z opłatkiem to stosunkowo nowa technika dekorowania wypieków. W zasadzie można wydrukować na nich każdą treść. Zastosowane barwniki są barwnikami spożywczymi, jadalnymi. Opłatek najczęściej można nabyć w formie większej tafli, którą należy wyciąć do kształtu tortu. Istotne, aby powierzchnia tortu była jasnego koloru, bo wtedy aplikacja na obrazku jest dużo bardziej czytelna.

 

Czy każdy tort?

Wafelek można nakładać na każdy rodzaj tortu z wyjątkiem tych z galaretką na wierzchu, bo wtedy zbyt namięknie i straci swoją sprężystość, a rysunek może całkowicie się zamazać. Na wszystkie inne warianty tortów tj. na śmietanowy, czekoladowy, kremowy i angielski opłatek można umieszczać bez problemu. W przypadku tego ostatniego masę cukrową można delikatnie nawilżyć.

 

Nakładanie opłatka

W przypadku tortów śmietanowych lub kremowych sprawa jest dość prosta. Obie masy mają w sobie wystarczającą ilość tłuszczu, aby opłatek się przykleił, choć uważać trzeba, aby śmietana nie miała w sobie zbyt dużo wody. W przypadku tortów czekoladowych i angielskich (z masą cukrową) sytuacja jest bardziej skomplikowana.  Dla wszystkich rodzajów tortów technika jest bardzo zbliżona. Do nakładania opłatka stosuje się specjalny żel, który zabezpiecza opłatek przed wilgocią, chroni go przed wyginaniem, a brokat, który czasem jest w tym żelu zawarty sprawia, że opłatek bardzo ładnie błyszczy. Żele te występują w różnych odcieniach np. złotym i srebrnym lub bezbarwnym.

Przed użyciem taki żel trzeba dokładnie wymieszać, żeby nie było w nim grudek. Po rozmieszaniu żel należy rozprowadzić płaską packą lub szpatułką (nie pędzelkiem, bo zostaną ślady) równomiernie po całej powierzchni opłatka, najpierw z jednej, a potem z drugiej strony. Po posmarowaniu płatka z jednej strony opłatek może się zwinąć, ale nie należy się niepokoić, bo po posmarowaniu go z drugiej – opłatek wyprostuje się. Potem ostrożnie nakładamy go na tort. Można delikatnie docisnąć palcem brzegi opłatka na stykach z powierzchnią tortu. Miejsca połączeń można zamaskować robiąc wzorek np. z bitej śmietany, którą nakładamy woreczkiem najlepiej z karbowaną końcówką. Pod powierzchnią opłatka mogą pojawić się bąbelki, ale po odstawieniu tortu do lodówki znikną one po około 20-30 minutach.

 

Ważne po nałożeniu

Opłatek należy nakładać na tort tego na 1-3 godziny przed podaniem. Nie może być podany zbyt wcześnie, bo opłatek nie zdąży się ułożyć, ale nie może również być podany zbyt późno, bo powierzchnia zacznie rosieć po kilku godzinach, a kolory rozmażą się i wymieszają. Tort należy przechowywać w lodówce niczym go nie przykrywając. Umieszczenie tortu w plastikowym opakowaniu może powodować wspomniane wcześniej rosienie.

 

Zobacz też nasz pozostałe wpisy:

—–> Prezent dla niej
——> Zabawki na prezent dla chłopca 
——> Co kupić na baby shower? 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *