Często zastanawiamy się czym obdarować naszych bliskich i znajomych przy różnych okazjach. Kupno książki jest jednym z pierwszych pojawiających się w naszej głowie pomysłów. Będzie ona na pewno trafionym podarunkiem, pod warunkiem, że dostosujemy ją do okazji, oraz do preferencji osoby obdarowywanej.

 

Dlaczego książka to dobry prezent?

 

Istnieje wiele argumentów opisujących korzyści wynikające z czytania. Niektóre są powszechnie znane, inne dość zaskakujące.

  • Czytanie poprawia pamięć – utrzymuje ją również w dobrej formie. Dzięki temu, że poznajemy i zapamiętujemy perypetie książkowych bohaterów, w naszej głowie powstają nowe połączenia nerwowe.
  • Książki rozwijają wyobraźnię – wyobrażanie sobie przeczytanych w książce, często nieprawdopodobnych sytuacji, stymuluje naszą prawą półkulę mózgową.
  • Redukcja stresu i lepszy nastrój – czas spędzony z wciągającą książką pomoże nam się odprężyć i zapomnieć o codziennych problemach.
  • Książki powiększają naszą wiedzę i zasób słownictwa – to dość oczywiste, ale jakże pożyteczne konsekwencje czytania książek.
  • Czytanie może uchronić przed Alzheimerem – badania dowodzą, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera wśród osób regularnie czytających jest dwa i pół raza mniejsze niż wśród tych, którzy nie czytają.
  • Czytanie rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi – osoby czytające częściej odwiedzają teatry i muzea oraz chętniej wspierają akcje charytatywne.
  • Książki rozwijają logiczne i analityczne myślenie – czytanie (na przykład kryminałów) skłania do analizowania przesłanek i wyciągania wniosków. Te umiejętności procentują podczas uczenia się oraz podejmowania decyzji.
  • Czytanie dziecku od najmłodszych lat wspomaga proces uczenia się języka, ćwiczy pamięć i koncentrację, wspiera rozwój psychiczny oraz rozwija wrażliwość moralną.

 

Jakie książki wybrać na prezent?

 

W zależności od tego, komu kupujemy książkę, musimy odpowiednio wybrać tytuł. Warto znać charakter i upodobania osoby, którą pragniemy obdarować, żeby prezent nie kurzył się później na półce.

Jeśli książka ma być prezentem dla dziecka – mamy nieprzebrane ilości bajek do wyboru. Oprócz współcześnie powstających książek doskonale sprawdzą się bajki znane nam z dzieciństwa. Baśnie Hansa Christiana Andersena czy braci Grimm, wiersze Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima wciąż pozostają aktualne i stanowią doskonałą rozrywkę dla dzieci w różnym wieku. Warto zwrócić również uwagę na stronę wizualną książki, która może fascynować dziecko nie mniej niż sama treść.

Prezent do czytania dla osoby starszej również daje nam wiele możliwości do wyboru. Dobrym zakupem może być pozycja z klasyki literatury polskiej czy światowej. Powieści Bolesława Prusa albo Henryka Sienkiewicza to literatura, z którą nasi dziadkowie często są związani emocjonalnie. Odpowiednim tytułem mogą być też biografie znanych ze świata filmu czy show-biznesu osób, których na rynku wydawniczym nie brakuje.

Myśląc o prezencie dla kobiety od razu przychodzi nam do głowy powieść o miłości. Z pewnością słusznie, warto jednak też zwrócić uwagę na krótsze formy. Zbiory opowiadań Alice Munro to literatura pełna uczuć i emocji wziętych żywcem z prawdziwego życia. Co ciekawe, kanadyjska noblistka ma wśród swoich fanów również wielu mężczyzn.

Właśnie dla panów dobrym prezentem będzie wybór wciągającego i dynamicznego kryminału. Z tego gatunku słyną skandynawscy pisarze tacy jak Stieg Larsson czy Hennig Mankell. Bestselerowe powieści Aghaty Christie również mają spore grono stałych czytelników.

 

 

Jeśli tylko wiemy trochę o osobie, dla której kupujemy książkę, uda nam się znaleźć satysfakcjonujący tytuł. Gatunków jest mnóstwo, oprócz powieści możemy wziąć pod uwagę książki historyczne, podróżnicze czy tomiki poezji. Wszystkie korzyści wynikające z czytania sprawią, że książka będzie doskonałym prezentem dla osoby w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *