Wręczanie prezentów, zdecydowanie jest sztuką. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, co osoba przez nas obdarowana lubi, jakie są jej zainteresowania, co ucieszy ją najbardziej. Nie zawsze zdobycie tych informacji jest łatwe, a czasem nawet i niemożliwe. Wówczas trzeba wyciągnąć pewne wnioski ze swoich obserwacji, zdać się nieco na intuicję. Jest również nieco inne rozwiązanie tego problemu. Wiele osób by uniknąć otrzymania nie do końca trafionego podarunku, mówi wprost co chciałoby dostać.

Czy jednak takie zachowanie jest w dobrym guście i faktycznie wypada tak powiedzieć?

Na to pytanie można odpowiedzieć przede wszystkim po przeanalizowaniu sytuacji. Przede wszystkim, jeśli nikt nie pyta nas o to co chcemy dostać na prezent, a może nawet i nie planuje tego by nam coś wręczyć, zdecydowanie nie powinniśmy mówić o swoich żądaniach. Takie zachowanie faktycznie nie świadczy o nas dobrze i powoduje, że inne osoby mogą być nawet nieco nim zawstydzone. Nie można zatem wysnuwać swoich żądań i mówić głośno o tym, co chce się dostać, nim ktoś zada to pytanie. Wtedy może bowiem się okazać, że niejako wymuszamy na kimś podarunek, co zdecydowanie nie jest dobre.

Czy mówić co chcemy dostać na prezent?

Jeśli jednak ktoś wprost pyta nas o to, co chcielibyśmy dostać na prezent, wówczas zdecydowanie warto podpowiedzieć, co mogłoby nam się przydać. Jeśli jednak czujemy się zawstydzeni całą tą sytuacją, możemy podać kilka możliwości, najlepiej w dość zróżnicowanym zakresie cenowym. Wówczas dana osoba przede wszystkim nie będzie czuła się zobligowana do tego, by kupić nam jedną konkretną rzecz. Poza tym będzie także miała możliwość wybrania czegoś, co będzie jej odpowiadało pod względem finansów. Zazwyczaj ma się bowiem pewien plan dotyczący tego, ile chcemy konkretnie wydać. Zamiast jednak danej osobie zadawać takie dość niedyskretne pytanie, lepiej jest dać jej po prostu różne możliwości cenowe.

Dla wielu osób taka podpowiedź w kwestii prezentu jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie wiedzą one bowiem dokładnie, co mogłyby zakupić. Czasem trudno jest im się na coś zdecydować, a nawet nie mają żadnego pomysłu. Dlatego udzielenie im takiej podpowiedzi, gdy nas o nią pytają, jest jak najbardziej słuszne. Wówczas ułatwiamy takiej osobie dokonanie wyboru i ma ona świadomość tego, że może nam kupić coś, co naprawdę będzie nam się podobało

Warto bowiem pomyśleć o obu stronach

Każdy z nas chce dostać prezent, który naprawdę będzie nam się podobał. Każdy z nas chce również dawać prezenty, które będą wywoływały uśmiech na twarzy osoby, która zostanie nimi obdarowana. Dlatego nie zawsze kurczowe trzymanie się wersji, iż nie chcemy mówić co to ma być, jest dobre. Możemy bowiem w takiej sytuacji ułatwić komuś podjęcie decyzji, ale również i otrzymać interesującą nas rzecz. W takiej sytuacji to obie strony będą zadowolone, na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

Czasem zastanawiamy się, czy powiedzenie co chcemy, nie zabrzmi niedorzecznie, roszczeniowo. Gdy jednak ktoś zadaje nam takie pytanie, czasem warto udzielić mu podpowiedzi, jednak w rozsądny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *