Uniknij popełnienia gafy i wybierz sprawdzony upominek —> zobacz 
Teraz prezent – zwrot w wysokości 10 zł! + bonusy za każde zakupy


Są osoby, dla których zakup prezentu dla bliskiej osoby czy znajomego jest dziecinnie prosty. Są też takie, które przeraża sama idea kupowania podarków, bo nigdy nie wiedzą co wybrać, aby ucieszyć obdarowanego. Co gorsza, istnieją również ludzie, którzy kupują byle co, bo w końcu mówi się, że liczy się pamięć, a nie prezent. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, każda z tych trzech grup narażona jest na popełnienie faux-pas związanego z zakupem podarków. Podpowiadamy czym się kierować, aby uniknąć wtopy kupując prezent dla członków rodziny, bliższych lub dalszych znajomych.

 

Przed zakupem prezentu pomyśl

 

Zanim wpadniesz w szał prezentowych zakupów zastanów się chwilę. Dzięki krótkiej refleksji możesz uniknąć prezentowego faux-pas, a także poczucia zakłopotania, zarówno u Ciebie, jak i u obdarowanego. Kwestie, które koniecznie musisz przemyśleć to:

  • jaka jest Twoja relacja z obdarowanym – to Twoja druga połówka, członek rodziny, kolega z pracy, a może partner biznesowy? Jeśli wasza relacja jest zażyła możesz sobie pozwolić na osobisty prezent, natomiast jeśli znacie się tylko przelotnie lepiej wybrać coś uniwersalnego;
  • jak dobrze znasz osobę, której zamierzasz kupić prezent – czy wiesz co ją interesuje i jakie ma hobby? Jeśli nie, może jest ktoś, kogo mógłbyś o to zapytać? Dzięki temu unikniesz wpadki, jaką byłoby na przykład wykupienie skoku na bungee osobie z okropnym lękiem wysokości;
  • jakim budżetem dysponujesz – nawet jeśli nie masz wielu pieniędzy zadbaj o to, aby znaleźć ciekawy i oryginalny prezent mieszczący się w granicach Twoich funduszy. Nie kupuj pierwszej rzeczy, jaka wpadnie Ci w ręce, postaraj się, aby prezent sprawił obdarowanemu przyjemność, bez względu na to ile kosztował. Z kolei, jeśli doskonale Ci się powodzi w życiu nie okazuj tego prezentem za niewyobrażalną kwotę – obdarowanemu może się zrobić głupio, a w dodatku nie będzie wiedział jak się odwdzięczyć.

Zainteresuj się obdarowanym

 

Jeśli nie chcesz popełnić faux-pas kupując prezent zainteresuj się osobą, którą zamierzasz obdarować. Jeśli uwielbia psy, ale niedawno zdechł jej pupil, zakup albumu z fotografiami zwierzaków może nie być najlepszym pomysłem. Podobnie jak kupienie butelki wina osobie, która wyszła z alkoholizmu. Przyznaj, że takie prezenty byłyby dość niezręczne, dla obu stron. Jeśli słabo znasz osobę, dla której zamierzasz kupić podarek przedstaw sprawę wprost. Powiedz, że nie chcesz wydawać pieniędzy na byle co i zapytaj, jaki prezent najbardziej ucieszyłby obdarowanego. Gdy masz możliwość zapytaj o to bliskich lub przyjaciół tej osoby.

 

Liczy się nie tylko wnętrze

 

Ogromne faux-pas jest darowanie prezentu zapakowanego w firmową reklamówkę, a także takiego, na którym wciąż przyklejona jest cena. Jest to pokazanie braku szacunku do obdarowanego, który z pewnością wzbudzi w nim niesmak. Aby uniknąć takiej wpadki, podczas zakupów prezentowych kup także elegancką torebkę lub ozdobny papier pakowy. Koniecznie także usuń cenę z prezentu – nie wypada, aby obdarowany wiedział ile wydałeś, niezależnie od tego, czy było to kilka, czy kilkaset złotych.

 

Zachowaj zdrowy rozsądek

 

Jeśli chcesz uniknąć faux-pas, kupując prezenty koniecznie zachowaj zdrowy rozsądek. Postaw się w sytuacji obdarowywanego i nie wybieraj podarków, które mogą kogoś zawstydzić lub zniesmaczyć. Zastanów się jakiego rodzaju prezent sam chciałbyś dostać od osoby, dla której właśnie coś kupujesz.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *