W Polsce najwięcej ślubów organizowanych jest w okresie od maja do września, gdy pogoda sprzyja organizacji tego typu przyjęć. O ile po stronie przyszłych Państwa Młodych leży zaplanowanie przyjęcia, o tyle po stronie gości również pojawiają się wyzwania. Co kupić na prezent? Ile dać w kopercie? Pieniądze, czy prezent rzeczowy? Z pewnością te dylematy towarzyszą wielu z Was. Aby nieco pomóc Wam z tym zagadnieniem, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym przedstawiamy najważniejsze dane statystyczne dotyczące prezentów ślubnych.

 

Ile statystycznie Polacy są w stanie zapłacić za prezent ślubny?

 

Oczywiście warto zaznaczyć, że na to, jaki prezent damy wpływa wiele czynników między innymi:

  • stopień pokrewieństwa,
  • rodzaj przyjęcia (z noclegiem, czy bez) oraz
  • nasze możliwości finansowe.

Niemniej jednak istnieją pewne zasady, czy sugestie, którymi warto się kierować. Wynikają one z pewnych trendów i tendencji, które możemy zauważyć w zachowaniach Polaków, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

 

Prezent czy gotówka?

 

“Coraz rzadziej na prezent ślubny kupujemy popularne jeszcze do niedawna żelazka czy roboty kuchenne. Zamiast sprzętu AGD wolimy włożyć w kopertę gotówkę i tak obdarować nowożeńców. Na to, co roku Polacy przeznaczają 2,5-3 mld złotych.“- przeczytamy w jednym z najnowszych raportów, dotyczących organizacji ślubów, opublikowanych przez „Super Biznes”. Jak zatem widać, coraz częściej, zamiast zbędnych prezentów wolimy dać Państwu Młodym to, co przyda im się zapewne najbardziej, czyli pieniądze. Jeżeli jednak z jakichś względów wolimi kupić na przykład sprzęt AGD lub RTV, warto sprawdzić, czy młodzi na pewno tego potrzebują oraz, czy ktoś inny nie zamierza również podarować tego samego.

 

Ile włożyć do koperty?

 

Jakiś czas temu Dziennik Bałtycki wyliczył, ile średnio wkładają do koperty osoby w najbliższym stopniu pokrewieństwa. Z minimum, które założono wynika, że najwięcej powinni dać rodzice chrzestni – około 1 000 zł. Dalej są dziadkowie i rodzeństwo, którzy przeznaczają około 500 zł. Następnie wujostwo około 300 zł. Jednak w ogólnym rozrachunku najwięcej pieniędzy przeznaczają rodzice Państwa Młodych, którzy najczęściej pokrywają część kosztów uroczystości.

Istnieje również niepisana zasada, aby dowiedzieć się, ile Państwo Młodzi płacą za miejsce i taką kwotę „zwrócić”. Jeżeli na przykład koszt jednej osoby wynosi 200 zł, wówczas warto do koperty dać minimum tyle, aby odciążyć młode małżeństwo na początku ich drogi.

 

Jaki prezent wybrać?

 

Gdy zdecydujemy się jednak na prezent, warto kupić coś, co na pewno przyda się Młodej Patrze. Może zamiast kolejnego odkurzacza, czy żelazka lepszym rozwiązaniem będzie voucher na weekendowy wypad do SPA? Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli decydujemy się zakupić taki prezent warto, aby pensjonat lub hotel znajdował się blisko i posiadał w ofercie wyżywienie. Dobrym rozwiązaniem jest również wspólne „złożenie się” na prezent i zakup vouchera do biura podróży o większej kwocie, co na pewno przyda się podczas planowania podróży poślubnej. To oczywiście ogólne dane, jednak warto pamiętać o tym, aby chociaż pokryć koszt naszego miejsca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *