Szukasz odpowiedniego prezentu dla dziecka? Rowerek będzie odpowiednim podarunkiem, zwłaszcza w dobie wszechobecnych tabletów, telefonów komórkowych, laptopów, komputerów i Internetu. Ruch to zdrowie, ale jak wybrać rowerek dla dziecka, aby nie żałować? I co zrobić, aby rower nie kurzył się w piwnicy lub na strychu, ale był faktycznie używany i sprawiał radość dziecku i całej jego rodzinie?

 

Cztery kółka na dobry początek

Jeśli malec nie umie jeszcze jeździć na rowerze, a sprzęt, który mu kupisz będzie jego pierwszym w życiu rowerkiem, postaw na coś z czterema kółkami. W sklepach z rowerami znajdziesz modele wyposażone w dodatkowe kółka, które kiedy dziecko się już odważy na bardziej samodzielną jazdę, rodzic będzie mógł łatwo odkręcić. Takie rozwiązanie to przede wszystkim bezpieczny prezent. Większość z nas jeździła kiedyś na czterech kółkach zanim naprawdę nauczyła się jeździć samodzielnie. Ciekawym pomysłem będzie rowerek dziecięcy wyposażony dodatkowo także w… kijek. Służy on do podtrzymywania dziecka podczas nauki jazdy na rowerku po zdjęciu dodatkowych kółek. Taki rowerek zaangażuje całą rodzinę i może być dobrym pomysłem na rozbudzenie miłości do rowerów.

Rozmiar koła zależny od wieku i wzrostu

Wiele osób, które chce zakupić rowerek dla dziecka zastanawia się nad tym, jaki rozmiar koła wybrać. Dla małego dziecka w wieku od 2 do 4 lat i wzroście od ok. 80 do 108 cm najlepszym wyborem będzie rowerek biegowy, czyli bez pedałów z rozmiarem koła 12″. Nieco starsze dzieci od 4 do 6 lat przy wzroście 95 – 122 cm mogą już jedźić na rowerku z kołami o rozmiarze 16″ z pedałami.  Rozmiar koła 20″ będzie odpowiedni w przypadku dziecka w wieku 5-8 letniego, które mierzy 110 – 120 cm. Odpowiednia rama powinna mieć rozmiar 11″- 13″. Wiek wczesnoszkolny (7-12 lat) oraz wzrost na poziomie od 120 do 145 cm pozwala na wybór rowerka z kołami  24″ i z ramą o rozmiarach od 11″ do nawet 15″. Dzieci powyżej 9 roku życia ze wzrostem ponad 145 cm mogą już jeździć na dużym rowerku z kołami 26″ i ramą od 14 do 16″.

 

Ciekawe elementy ważne dla dziecka

Jaki jeszcze powinien być rowerek dla dziecka? Wiele zależy tutaj od płci oraz wieku naszego maluszka. Dla dziewczynek dobrym pomysłem będzie rowerek w kolorze różowym lub pastelowym, ale chłopiec będzie bardziej zadowolony z innego koloru. Wybierając rowerek warto wziąć pod uwagę preferencje kolorystyczne dziecka – ważne, aby rowerek był w lubianym przez niego kolorze. Dla dziecka zachęcające do jazdy będą także inne elementy, jak np. ciekawy dzwonek wydający dźwięk (np. trąbka), wiatraczek, naklejki na ramie z ulubionymi postaciami z bajek itp. W sklepach z rowerkami dla dzieci można znaleźć obecnie wiele różnych modeli, które zachwycą niejednego milusińskiego. Warto także od małego uczyć dzieci bezpieczeństwa na drodze i zachowywania przepisów, więc do rowerku można dołączyć grę ze znakami drogowymi, kolorowy kask rowerowy czy inne akcesoria pomagające w tym, by jazda na rowerku była bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *