Powoli zbliża się okres świąt, a co z tym idzie, kupowanie prezentów. Zdecydowanie najbardziej wyczekują tego najmłodsi. Nie jednokrotnie rodzice muszą się nagłowić, żeby wybrać odpowiedni podarunek dla swoich pociech. Wśród bogatej oferty prezentów, jaką przedstawiają nam sprzedawcy łatwo jest zagubić się i zdecydować co będzie najbardziej odpowiednie. Aktualnie powoli odchodzi się od klasycznych zabawek czy książek i bardzo modne jest dawanie na prezent elektroniki oraz wszelkiego rodzaju gadżetów. Decydując się na nowinki technologiczne, jakimi są hulajnogi elektryczne czy najnowsze modele telefonów, warto zastanowić się jak to wpłynie na rozwój dziecka.

 

Wszechstronny rozwój

 

W całym okresie życia dziecko napotyka wiele nowych przedmiotów, które uczą go zdolności manualnych i rozwijają jego wyobraźnię. Przy kontakcie z elektroniką bardzo często dochodzi do o wiele większego zainteresowania ze strony najmłodszych. Jest to dla nich coś magicznego, ukryte rzeczy w małym pudełku, wciąż zmieniające się obrazy i dźwięki. Nie daje im tego książka czy drewniane klocki. W tej całej euforii korzystania z telefonu lub tabletu bardzo łatwo się zatracić. Jest to zdecydowanie bardzo łatwy sposób odwrócenia uwagi dziecka lub zainteresowania go, co daje rodzicom chwilę spokoju. Co, jeśli ta przysłowiowa chwila spokoju przedłuża się o kolejne godziny i stanowi główny punkt skupienia najmłodszych?

Telefon może służyć do kontaktu z rodzicami, poprzez rozmowy lub wiadomości SMS. Jednak bardzo często kojarzy się on z nieograniczonym dostępem do internetu, gier i rozrywki. Podstawowe funkcje telefonu są spychane na drugi plan w porównaniu do wymienionych wcześniej możliwości. Coraz częściej widzimy tłumy młodych ludzi wpatrzonych w ekrany tabletów i telefonów. Jest to dość niepokojące, bo ma znaczący wpływ na ich kontakty międzyludzkie. Nie bez powodu mówi się, że wkraczamy do cyfrowego świata. Mimo iż stanowi to możliwość porozumiewania się z innymi za pomocą mediów społecznościowych to w realnym życiu występuje problem w wysławianiu się czy zadaniach manualnych. Dodatkowo ekrany wydzielają niebieskie światło, które wpływa negatywnie na wzrok.

Wiele godzin spędzonych przy elektronice może w przyszłości owocować wadami wzroku

 

Najmłodszym nie zaleca się kupowania na prezent telefonów lub tabletów ze względu na ich rozwój. Dzieci w okresie dorastania powinny mieć stały kontakt z różnymi przedmiotami, tak aby kształtowało to ich zdolności manualne. Budowanie zamków, zabawy lalkami czy zajęcia artystyczne pobudzają ich kreatywność i pozwalają na stworzenie przez ich samych własnego świata. Bez ingerencji elektroniki dzieci same uczą się jak zabijać nudę oraz poznawać nowe rzeczy czy ludzi. Głównym problemem telefonów i tabletów jest ograniczony ruch oraz ciągłe skrzywienie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Tak minimalne aktywności, bazujące tylko na ruchach palcem po ekranie, może zaburzyć rozwój podstawowych zdolności ludzkich.

Dostarczając dziecku odpowiednich rzeczy, takich jak pędzle, kredki, samochodziki czy lalki, pozwalamy im na kreowanie własnej rzeczywistości i pobudzenie wyobraźni. Zapisywanie ich na dodatkowe zajęcia artystyczne pozytywnie wpłynie na ich życie. Kto wie, może to właśnie dzięki temu odkryjemy, że dziecko ma ogromny talent plastyczny lub muzyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *